Siverek'te “Kur’an ve Ramazan” Konferansı

Siverek'te “Kur’an ve Ramazan” Konferansı

Özgür-Der Siverek Temsilciliği yazar Abdurrahman Dilipak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kur’an ve Ramazan Ayı” konulu konferans düzenledi.

14 Ağustos Pazar günü Paris Düğün Salonunda düzenlenen katıldığı “Kur’an ve Ramazan Ayı” başlıklı konferansa Kürtçe ve Türkçe selamlama konuşması ile başlayan Osman İzol Özgür-Der’in her yıl Ramazan ayında yaptığı ve gelenekselleştirdiği konferans serisinde bu yıl “Kuran ve Ramazan Ayı” konusunun işlendiğini söyledi. Amaçlarının Kuran merkezli bir hayat tasavvurunu gerçekleştirmek Kur’an’ı salt lâfzî olarak okunan değil okunduğu gibi anlaşılan ve anlaşıldığı gibi de yaşanan bir kitap olduğunu hatırlatmak olduğunu ifade etti.

Program Kur’an-ı Kerim’den ayetlerin okunması ile devam etti. Okunan bölümün Kürtçe, Zazaca ve Türkçe mealleri de okundu. Daha sonra Somali’de yaşanan kuraklık sonucu oluşan felakete duyarlılık sağlamak adına kısa bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Sinevizyon sunumundan sonra Abdurrahman Dilipak bir konuşma yaptı.

Dilipak; Kur’an’ın hayatımıza şekil vermek, hayatımıza mana kazandırmak için geldiğini ve salt okunmak için gelen bir kitap olmadığı vurgusu ile konuşmasına başladı. Kur’an’ın hem korkan hem de korkusuz bir Müslüman prototipi oluşturduğunu vurgulayan Dilipak, Kur’an’ın sosyal ve siyasal hayatımızı şekillendiren bir kitap olduğunu, ailevi, ekonomi, ahlaki ve her türlü meseleye müdahale eden bir kitap olduğunu vurguladı. Her türlü haksızlığı ve adaletsizliği yasakladığını, ahlaksızlığı, şirki engellediğini vurgulayan Dilipak, bir Müslümanın ilim öğrenmenin yanında öğrendiği ilim ile amel etmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra öğrenilenlerin başta kendi coğrafyamızda olmak üzere başka coğrafyalardaki insanlara tebliğ edilmesinin önemini dile getirdi.

Konuşmasının sonunda bir Müslümanın hayatını programlaması ve bu programın başına ilim öğrenmeyi koyması gerektiğini belirten Dilipak, bununla birlikte Müslümanların sorunları ile ilgilenmesini ve ardından Müslüman olmasa da başka insanların da sorunları ile ilgilenmesini hayatının vazgeçilmezleri arasına koyması gerektiğini söyledi.

Murat Yeşildağ / Haksöz-Haber

14082011siverek01.jpg

14082011siverek02.jpg

14082011siverek03.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler