Siverek'te “Kur'an’ın Duaya Verdiği Önem” Semineri

Siverek'te “Kur'an’ın Duaya Verdiği Önem” Semineri

Siverek Özgür-Der Alternatif eğitim seminerleri Kerim ÇETİN’İN sunumunu yaptığı “Kur'an’ın Duaya Verdiği Önem” konusuyla devam etti.

Seminer dua kavramının sözlük anlamıyla başladı ve Dua'nın ancak her türlü eksiklikten münezzeh olan Allah'a yapılması gerektiğini zira Allah dışındaki tüm varlıkların eksik olduklarını ve eksikliği olan varlıkların herhangi bir eksikliği gidermeye güç yetiremeyeceği vurgusuyla devam etti.

Daha sonra sunumuna Kuran'daki ayetlerle devam eden ÇETİN; peygamber dualarıyla örnekler vererek Kur'an'ın bize dua etmeyi de öğrettiğini ve dua ederken araya hiçbir aracı konulmadan dua edilmesinin önemini vurguladı.

"Niçin dua ederiz?" başlığıyla sunumuna devam eden ÇETİN, "dua etmenin adabı" , "duanın sözlü ve fiili olması gerektiğini belirtti. Sözlü duadan önce sebeplere sarılma babında önce fiili duada bulunup bunu sözlü dua ile pekiştirmek gerektiğini anlattı.

"Allah'ın isimleriyle dua etmek"

"Resulallah'ın hayatında dua"

"Samimi dua"

Gibi başlıklarla konuyu açıklayan Kerim ÇETİN Fatiha suresinin okuyarak rabıtacılığın, muskacılığın ve duayı Allah'a has kılmanı önündeki tüm yanlışların bu surede deşifre edildiğini, Fatiha suresinde Allah'ın bize duayı net bir şekilde öğrettiğini ve hemen sonrasındaki bakara suresinin girişindeki ayetlerle de bu duamıza cevap verdiğini belirterek sunumunu bitirdi.

Murat BAŞARAN / Haksözhaber

Önceki ve Sonraki Haberler