Ereğli Özgür-Der Temsilciliği Açıldı

Ereğli Özgür-Der Temsilciliği Açıldı

Kur’an’ın aydınlığına doğru parolası ve bilgi, inanç, eylem şiarı ile yola çıkan Özgür-Der halkalarına bir yenisi daha eklendi.

Ereğli Özgür-Der temsilciliği, derneğin genel başkanı Rıdvan Kaya’nın katılımıyla 11 Ocak 2014 günü açılışını gerçekleştirdi. Yapılan açılış programına katılamadıkları için mazeret belirten, selamlarını ve hayır dualarını yollayan Özgür-der şubelerinin yanında, derneğin Bartın, Akhisar, Sakarya şubelerinden birçok temsilci kardeşimiz ile Zonguldak Çağrı-Der’den kardeşlerimiz katıldı. Ayrıca, Ereğli’de faaliyet yürüten çeşitli derneklerden de yoğun bir katılımın olduğu gözlendi.

Açılış programı öncesi dernek binasında bir araya gelen misafirler, açılış saatine kadar hasbihal ettiler. Daha sonra saat 18:00’de yerel basının da katılımıyla açılış yapıldı. Özgür-Der Ereğli temsilcisi Davut Çevik’in giriş konuşmasından sonra, derneğin Akhisar şubesinden Hüsamettin Yılmaz, Sakarya şubesinden Sezai Arıcıoğlu, Bartın şubesinden Cihat Özdemir, Zonguldak Çağrı-Der’den Abdullah Karagüzel birer konuşma gerçekleştirdi. Akabinde derneğimizin genel başkanı Rıdvan Kaya kısa bir konuşma yaptıktan sonra Bartın şubesinden Şuayip Mekeç, duygulu bir dua ile açılışı tamamladı.

Dernek binasında yapılan açılış programından sonra seminerin gerçekleştirileceği mekâna geçildi. Yoğun bir katılımın gözlendiği seminer programı, Ereğli İmam Hatip Lisesi öğrencisi Somali’li Muhammed Nur Barkadle’nin Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra Özgür-Der’in kuruluşunu ve tarihini anlatan bir video izlendi. Programa katılamayıp mesajlarını gönderen Özgür-Der şubelerinin mesajları okundu. Bunun akabinde seminer programına geçildi ve genel başkan Rıdvan Kaya tarafından “Türkiye’de Yaşanan Değişim ve Müslümanlar” konulu sunum gerçekleştirildi.

Bir araya gelmenin amacının bir tabela asmak ya da bir ismi yüceltmek olmadığının altını çizen Rıdvan Kaya, sorumluluğu, mücadeleyi, davayı paylaşmayı ve dayanışma içinde büyütmeyi hedeflediklerini belirtti ve şöyle devam etti:

 “Gerek yerel, gerekse küresel düzeyde karşı karşıya olduğumuz cahili kuşatmanın büyüklüğü göz önüne alındığında birlikteliğin, örgütlü davranmanın önemi daha net anlaşılmaktadır. Bireyciliğin hat safhaya ulaştığı, tüketime köle olmuş insan tipinin yaygınlaştığı bir düzlemde birlikte mücadele etmenin elzem olduğu bilinmelidir. Müslümanlar olarak 28 Şubat günlerinden bu günlere kolay gelinmedi. Şartların düne göre çok daha ileri olduğu bir durum yaşıyoruz ama maalesef rehavetinde o oranda arttığını görüyoruz. Faaliyet yapmanın çok daha kolay olduğu dönemler yaşamamıza rağmen üretken olamıyoruz. Kendimizi dini tebliğ etme ve yayma konusunda insiyatif sahibi görmüyoruz. Kitap ve sahih sünnete uymayan hurafelerin yaygınlaştırılmasına izin vermemeliyiz. Sistemin prangalarından kurtulmak ve özgürleşmek çok önemli bir hadise ancak bu durum bizi şahsiyetli olmaya değil bireyselleşmeye götürüyor. Rast gele yaşayan bireyler haline gelmemeliyiz. Ümmet coğrafyasında kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları paylaşmalı ve kendimize dert edinmeliyiz. Ümmet bilincimizin yerlilik benzeri algılarla dumura uğratılmasına izin vermemeliyiz. Ümmet aidiyetimizi güçlendirmeliyiz. Yeryüzünün neresinde olursa olsun, kendileriyle tanışmasak ve konuşmasak dahi aynı inanca ve değerlere sahip olduğumuz Müslüman kardeşlerimizin sevinçleri ile sevinebilmeli, üzüntüleri ile dertlenebilmeliyiz.

Rıdvan Kaya'nın sunumundan sonra tekrar dernek binasına geçildi. Yine yoğun bir katılım ve çay eşliğinde güncel konular üzerinde yapılan değerlendirmeler ve sohbetler geç saatlere kadar sürdü. Ereğli Özgür-Der temsilciliğinin hayırlara vesile olması, gerek Ereğli içerisinde gerekse dışında, Müslümanları ilgilendiren her mevzuda adil şahitliğini hakkı ile yerine getirebilmesi yolunda dualar edildi. İl dışından gelen misafirlerin uğurlanması ile program sonlandırıldı. 

 

eregli-ozgurder-20140112-2.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-3.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-4.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-5.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-6.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-7.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-8.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-9.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-10.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-11.jpg

 

eregli-ozgurder-20140112-12.jpg

eregli-ozgurder-20140112-13.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler