Ereğli’den Suriyeli Kardeşlerimize 30 Ton Un Yardımı

Ereğli’den Suriyeli Kardeşlerimize 30 Ton Un Yardımı

Karadeniz Ereğli'de müslümanlar Suriyeli kardeşlerimize 30 ton un yardımında bulundu.

Kdz. Ereğli Suriye'de yaşanan acil un ihtiyacına sessiz kalmadı. "Ekmeğini Kardeşinle Paylaş" sloganı ile yola çıkan Ensar Vakfı Ereğli Şubesi, Memur-Sen Ereğli ve Özgür-Der Ereğli Temsilciliği; Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Ereğli Müftülüğü'nün de çok büyük katkılarıyla yaklaşık 30 ton unu bölgeye ulaştırdı. Kaymakamlık izni ve müftülüğün çabalarıyla bir Cuma günü Cuma namazında gündem edilen kardeşlerimizin un ihtiyacı büyük yankı uyandırdı ve duyarlı Ereğli halkı namaz sonrası başlatılan un yardımı kampanyasına çok büyük teveccüh gösterdi.

Yaklaşık beş yıldır tüm dünyanın gözleri önünde katledilen, en fıtri ihtiyaçlarını bile karşılama imkânları ellerinden alınan, Zalim Esed diktatörlüğü, İran-Rusya emperyalizmi, Işid-PKK vahşeti karşısında adeta hedef tahtasına dönen ve çoluk çocuk, yaşlı, kadın demeden sürekli bombalanan,  mazlum Suriyeli kardeşlerimizin acılarına biraz da olsa merhem olabilmek amacıyla yola çıkan bu kuruluşlar, yardımlarını İHH'nın Kilis'te faaliyet yürüten Lojistik merkezine teslim ettiler. Daha önce de bölgeye yardım ulaştırılmasında rol alan duyarlı STK yöneticilerinin izlenimlerine göre, bölgede, özellikle fırınların bombalanmasından sonra ortaya çıkan acil un ihtiyacını karşılamak için sürekli, kesintisiz şekilde çaba sarf etmek gerekmektedir. Özellikle soğuk kış şartlarında un konusunda ortaya çıkabilecek bir eksikliğin bölgede çok ciddi sıkıntılara yol açacağı ifade edilmiştir.

Son dönemde Rusya'nın havadan, İran-Esed ve Işid-PKK güçlerinin de karadan saldırılarının artması karşısında bölgeye ulaşan yardımların azalmış olması, en temel insani ihtiyaçların bile karşılanmasını güç hale getirmiştir. İHH Kilis Ofisi yetkililerinden alına bilgilere göre, günde 6-7 ton un ile yaklaşık 60000 kişiye ekmek ulaşması sağlanmakta, yeterli yardımın gelmesi halinde bu rakamın iki katına çıkabileceği ifade edilmektedir. Uzun bir süredir devam eden katliamların, yaşanan acıların, her gün ekranlarda izlediğimiz parçalanmış ceset görüntülerinin ve vahşiliklerin, Müslümanların gündemlerini sürekli meşgul etmesi, sıradanlaşmaması gerektiği üzerinde hemfikir olan yetkililer, yardım organizasyonlarının süreklilik arz edebilmesi adına istişarelerin, iş birliğinin artırılması yönünde görüş birliğine varmışlardır. Müslümanca bir duruş ve duyarlılık kardeşinin derdiyle dertlenmekten geçer. Kardeşlerinin dertleriyle dertlenen, ekmeğini onlarla paylaşan sorumluluk sahibi Ereğli halkına teşekkür eden kuruluşlar, yardım faaliyetlerinin bundan sonra da devam edeceğini, etmesi gerektiğini ifade ettiler.

 

eregli-20151229-01.jpg

 

eregli-20151229-02.jpg

 

eregli-20151229-03.jpg

eregli-20151229-04.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler