Müslüman Şahsiyetin Sahip Olması Gereken Ölçü ve Esaslar Neler Olmalı?

Müslüman Şahsiyetin Sahip Olması Gereken Ölçü ve Esaslar Neler Olmalı?

Özgür-Der Kdz. Ereğli Temsilciliğinde düzenlenen bir kahvaltı programında Hamza Türkmen ile bir araya gelindi.  Türkmen program vesilesi ile “Müslüman Şahsiyetin Sahip Olması Gereken Ölçü ve Esaslar Neler Olmalı?”  konusunu anlattı.

Zonguldak'tan Abdullah Karagüzel ve beraberindeki Üniversite öğrencileri de programa dahil oldular.

Müslüman, bir şahıs iken şahsiyet olma yönelişinde vahiy ile sahih sünneti öncelemelidir. Müslüman Şahsiyet olma ise Kuran ve İslam'ın esaslarını bilmekle gerçekleştirir. Müslüman şahsiyet hayatta her türlü ilişki ve iletişimini Vahyin ve Sahih Sünnetin çizdiği ölçüler çerçevesinde yaklaşır.

Müslüman Şahsiyet zamanı ve olayları doğru okur ve bunlara karşı vahyin ölçülerince tavır belirler.

Müslüman bir şahsiyet kendisinde bulundurduğu iyi ve doğru olan hasletleri iyiliği emretme ve kötülükten menetme sorumluluğu ile şahıslara taşımalı ve bu çabasında sürekli aktif olmalıdır. Bunu gerçekleştirirken de kullanacağı dil ve yöntemde Vahyin belirlediği ölçüde olmalıdır. Kuşatıcı ve ıslah edici dil, merhamet, yardımseverlik, ibadetlerdeki samimiyet ve ölçü, feraset gibi özellikler Müslüman şahsiyetin ölçü ve karakteri olmalıdır.

Gündemden kayıtsız kalmamamız gerektiğini vurgulayan Hamza Türkmen, gündem değerlendirmeleri ile de gençlerin sorularına cevap verdi.

img_20171217_122134.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler