“İslami Kimlik ve Gündem”

“İslami Kimlik ve Gündem”

Cennet Kültür Merkezi'nde Rıdvan Kaya'nın konuşmacı olduğu "İslami Kimlik ve Gündem" başlıklı program gerçekleştirildi.

Özgür-Der Küçükçekmece Temsilciliğinin yaptığı programda "İslami Kimlik ve Gündem" konu başlığı Rıdvan Kaya'nın sunumuyla, Cennet Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Konuşmacı Kaya, İslam coğrafyasının ve ümmetin hem içerden, hem dışarıdan kuşatılmış olduğunu ve söz konusu İslami talepleri bastırmak olduğunda birbiriyle iyi geçinemeyenlerin bile İslami talepleri bastırmakta birleştiğini görüyoruz. Bizler Allah'ın dinine inanan muhlisler ve muvahhidler olarak sahip çıkmak zorundayız. Kuran'ın bize emrettiği gibi "Din yalnız Allah'ın oluncaya kadar mücadele edin" ayeti gereceğince, mücadele etmemiz emredilmektedir. Bu mücadelede "Böylece sizler insanlara birer şahit olasınız ve Resul de size bir şahit olsun diye sizi vasat bir ümmet yaptık." Hacc 78 ayetinde de bahsedildiği üzere şahitlik hayatımızın öncelikli bir hedefi olmalıdır.

Adalet, hakkaniyet, merhamet, itidal, samimiyet, dürüstlük ve ilkelilik gibi vasıflar Müslümanlar açısından bakıldığında temel karakteri teşkil etmelidir. Yani bizi başkalarından ayırmalı, bizi cahili hayat yaşayanlardan ayıran vasıflar olmalıdır.

Son dönemde İslami camiada iktidarın doğrularını destekleme tavrı zamanla kimi çelişkileri de beslemiş oldu. Öncelikle mevcut iktidar partisinin 15 yıllık iktidarı boyunca Müslümanların en rahat olduğu dönemlere tekabül ettiğini belirtmeden geçmeyeyim. Ancak iktidarın olumlu icraatlarını destekleme tavrı zamanla iktidarın yanlışlarını da görmezden gelmek ve desteklemek gibi yanlış bir konumlanmayı da beraberinde getirdi.

Bu anlamıyla ölçüsüzlüğün İslami camiaya da özellikle son dönemlerde milliyetçi, devletçi yanlış birtakım davranışlara yönlendirdiğini hep beraber gördük. Her şeyini sahiplenme, yukarıdan belirlenen bütün politikalara destek verme ve iktidar partisiyle beraber hareket etme gibi bir yaklaşıma sebep oluyor ve bu durum adil şahitlik sorumluluğumuzu zedeleyen bir yaklaşım olarak ortaya çıkıyor.

Bu noktada iktidarın politikaları veya öncelikleri değişebilir fakat biz Müslümanlar iktidarla velayet ilişkisi içine giren bir tutum içine giremeyiz. Çünkü bizim için önemli olan iktidarın rızası değil, Rabbimizin rızasıdır. Bizler gündemi değerlendirirken adil şahitliğimizi yerine getirmekle sorumluyuz. Kaya son olarak "Allah'a çağıran, salih amel işleyen ve "Kuşkusuz ben Müslümanlardanım." diyenden daha güzel sözlü kimdir?" Fusilet suresi 33. ayetini okuyarak sözlerine son verdi.

Haber: Kürşat Okur

 

Önceki ve Sonraki Haberler