"Uluslararası Büyük Oyunun Yeni Sahnesi Suriye"

"Uluslararası Büyük Oyunun Yeni Sahnesi Suriye"

Cennet Kültür Merkezi'nde Hamza Türkmen ve Selahaddin Eş Çakırgil'in konuşmacı olduğu "Uluslararası Büyük Oyunun Yeni Sahnesi Suriye" başlıklı program gerçekleştirildi.

Özgür-Der Küçükçekmece Temsilciliğinin yaptığı programda "Uluslararası Büyük Oyunun Yeni Sahnesi Suriye" konusu Hamza Türkmen ve Selahaddin Eş Çakırgil'in sunumuyla, 26 Ocak Cuma günü Cennet Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İlk konuşmacısı Hamza Türkmen konuşmasında yerel ve küresel sisteme ilişkin tespit ve analizler yapıp, bu yapılar karşısında Müslümanların nelere dikkat etmesi ve neler yapması gerektiğine dikkat çekti. Ümmetin yitirdiği nimeti tekrar bulması çabalarının önemli olduğunu ve Recep Tayyip Erdoğan'ın vesayetten kurtulma çabalarına desteklemekle birlikte, İslam dünyasının içinde bulunduğu işbirlikçilik halinin yeniden Erdoğan'ın çabaları ile bir noktaya geldiğini belirtti. Müslüman halklardaki duyarlılığı bilinç seviyesine çıkartmak ise ihya ve ıslah çizgisindeki müminlere düştüğünü belirtti. Tunus'ta başlayıp, Libya, Mısır, Yemen ve Suriye'de yaşanan halk hareketlerinin diğer bölgelerden farklı olarak, Suriye'de bir güç savaşına sahne olduğunu, küresel emperyalist güçlerin çekişmesinde halkın özgürlük ve adalet arayışının bastırıldığını belirtti. Suriye politikaları konusunda küresel emperyalist güçlerin tüm planlarına rağmen Türkiye başta sergilediği durumdan vazgeçmeyerek, halkını katleden rejime karşı, Suriye halkının haklı taleplerinin yanında olduğunu belirtti. Fakat Türkiye bunu yaparken, küresel siyasetin göbeğinde Müslümanlara alan açmaya çalışmak şeklinde politikalar takip ettiğini belirtti. Konuşmacı Hamza Türkmen son olarak Türkiye'nin Afrin operasyonundan bahsederek, bu operasyonun meşru olduğunu fakat Afrin operasyonuyla birlikte gelişen Türk ve Kürt milliyetçiliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek konuşmasını son verdi.

İkinci konuşmacı Selahaddin Eş Çakırgil konuşmasında, Müslüman Coğrafyasının yüz yıldır içinde bulunduğu durumu anlatarak giriş yaptı. Konuşmasında hilafetin yoksunluğunu ümmetin dağınıklığını büyüttüğünü, Emperyalistlerin Müslüman coğrafyalardaki iştahını kabarttığını ve böl parçala yönet taktiği ile sürekli işbirlikçi yöneticiler aracılığıyla Müslüman halkları tahakküm altında tuttuğunu belirtti. Ortadoğu'da Emperyalist çıkarları kalıcılaştırmak için kavmiyetçilik belasını Müslüman halklara enjekte ettiler. Bugün içinde bulunduğumuz buhranlarımızın ana sebebini, örnekler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Panel dinleyicilerin sorduğu sorulara verilen cevaplarla son buldu.

HABER - FOTO: Kürşat OKUR

Önceki ve Sonraki Haberler