K.Çekmece'de "Hadis" konusu tartışıldı

K.Çekmece'de "Hadis" konusu tartışıldı

Özgür-Der Küçükçekmece Şubesi "Hadisi Yeniden Düşünmek" konulu seminerle eğitim çalışmalarına devam etti.

"Hadisi Yeniden  Düşünmek" konulu semineri Harun Ünal sundu.

Küçükçekmece Özgür-Der Şubesinin 6-12 yaş grubu kız çocuklarının vermiş olduğu mini bir konserin ardından Mevlüt Akbal hocanın okuduğu Kuran-ı Herim ve mealinden sonra Harun Ünal hoca sunumuna başladı.

Hadisin tarifini yaparak hadis ve sünnetin Müslümanlar için önemini vurgulayan Ünal, yazmış olduğu 6 ciltlik Uydurma Hadisler adlı kitabından çarpıcı örnekler verdi. "Her önümüze gelen metni hadis diye kabullenmememiz gerekir." Diyen Ünal, bu konuda ön bir bilgi ile Müslümanların Kuran-ı Kerim'i çok iyi okuyup anlama çabası içinde olması gerektiğinden bahsetti. Resulullah (s)'ın Kur'an'a muhalif bir söz söylemesinin mümkün olmadığını ama tarihi süreç içinde elimizdeki hadis kitaplarının hemen hepsinde uydurma hadisler bulunduğunu; bunların Kütübi Sitte ve Kütübi Tis'e diye adlandırılan hadis kitaplarını da içine aldığı çalışmasından örnekler vererek sürdürdüğü konuşmasında özellikle kadınların aşağılandığı hadislerin kesinlikle Resul'e (s) ait olmadığını belirtti. Ramuz El Hadis (hadis deryası) adlı kitaptaki hadislerin % 90'lara varan uydurma hadisler olduğunu; içerisinde az miktarda sahih hadis olduğunu belirten Ünal, bu konudaki kitap çalışmalarına hala devam ettiğini; inşallah araştırmalarını 12 cilde çıkaracağını söyledi.

Ünal, hadisler konusunda dikkatli olmamız gereken başlıkları şöyle sıraladı:

1- Kur'an'a  muhalif hadisler

2- Gaybi konulardaki hadisler

3- Mehdi ve Mesihle ilgili hadisler

4- Efdaliyetlerle ilgili hadisler

5- Şehirlerin kutsallığı ile ilgili hadisler

6- Şefaatla ilgili hadisler

7- Hilafetle ilgili hadisler

8- Mezheplerin üstünlüğü ile ilgili hadisler

9- Surelerin faziletleri ile ilgili hadisler

10- Resullerin faziletleri ile ilgili hadisler

Her başlık hakkında somut örneklerle sürdürdüğü konuşmasını dinleyicilerden gelen çok sayıda sorulara verdiği cevaplarla sona erdirdi.

HAKSÖZ-HABER / Cihat Okur

Önceki ve Sonraki Haberler