Özgür-Der Gençleri Seminerde Bir Araya Geldi

Özgür-Der Gençleri Seminerde Bir Araya Geldi

Küçükçekmece Özgür-Der temsilciliğinde gençlere yönelik seminerlerin ilki 21 Kasım Cumartesi günü yapıldı. "Rahmet kapılarının anahtarı: Besmele" konulu semineri Suna Savur ve Büşra Bulut anlattı.

Seminerin ilk konuşmacısı olan Suna Savur öncelikle besmelenin anlamlarından bahsetti. Besmelenin her işe Allah`ın adıyla başlamak olduğunu ve bizim için bir hayat görüşü, kalplerimize şifa olması gerektiğini belirten Savur, besmele ile Allah`ı hayatımızın her anında hatırladığımızı ifade etti.

Besmelenin Kur'an'daki anlamlarını şu şekilde sıraladı:

*Lafzi olarak işaret, alamet ve şeref anlamlarını içerdiği.

*Kalem suresi 16. ayette "Damgalamak" anlamında kullanılmıştır.

*Mecazi olarak 'bozulanı onaran' anlamına gelmektedir.

*Hud suresi 41. ayette Hz.Nuh`un gemisini yürüten anahtardır.

Bir işe Allah`ın adıyla başlamanın Allah`a sığınmak, yaptıklarımıza onu şahit etmek ve Allah`ın izniyle eylemlerimize yön vermek olduğunu söyleyen Savur, sözü Büşra Bulut`a bıraktı.

İkinci konuşmacı olan Büşra Bulut Besmelenin bir başlangıç cümlesi olduğunu hatırlattı. Besmele ile kovulmuş şeytandan Allah`a sığındığımızı dile getiren Bulut, bu kelime ile sadece Allah`ın huzurundan kovulmuş şeytandan değil, günümüzde var olan bütün şeytanlardan Allah`a sığındığımızı ve saflarımızı besmele ile belirlediğimizi söyleyerek konuyu örneklerle zenginleştirdi.

Besmeleyi geçmişten gelen içi boş bir alışkanlık olarak söylemek yerine anlamını bilerek söylemenin önemini anlatan Bulut, besmelenin kulluğun altına atılan bir imza olduğunu söyleyerek sözlerini bitirdi.

Seminer genç arkadaşların sordukları sorular ve açılımlarla son buldu.

Nurcan GÖNÜL – Haksöz Haber

Önceki ve Sonraki Haberler